Zostań znajomym swojego dziecka Zasady kulturalnego zachowania w sieci netykieta dla dzieci i dorosłych Kompetencje cyfrowe i edukacja medialna w rodzinie Jesteśmy członkami Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie Zasady bezpieczeństwa w sieci Netykieta 10 porad dla rodziców Dekalog cyfrowego obywatela Kursy e-learningowe Dzień Bezpiecznego Internetu 2011 Dzień Bezpiecznego Internetu 2012 Dzień Bezpiecznego Internetu 2013 Dzień Bezpiecznego Internetu 2014 Regulamin konkursu plastycznego Polecane strony

Bezpieczny Internet

Zasady bezpieczeństwa w sieci

Surfowanie po Sieci nie jest zajęciem szczególnie skomplikowanym. Korzystania z Internetu można się nauczyć samemu, niezależnie od tego, ile ma się lat. Programy komputerowe są przyjazne dla użytkownika, ułatwiają poruszanie się po wirtualnym świecie i wykonują automatycznie skomplikowane operacje.

Oczywiście nie wszyscy internauci używają Internetu w tym samym celu. Jedni wolą gry online, inni piszą blogi, a jeszcze inny przeglądają serwisy muzyczne. Jest też niestety grupa osób, która wykorzystuje Sieć, aby oszukiwać, szkodzić, psuć innym zabawę lub popełniać przestępstwa.

Jeśli znasz internetowe zagrożenia, łatwiej będzie Ci ich uniknąć. Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych rad, jak bezpiecznie poruszać się w Sieci. W razie jakichkolwiek wątpliwości i problemów zawsze pytaj rodziców lub nauczycieli.

Skorzystaj z pożytecznej instrukcji obsługi Internetu zamieszczonej na następnej stronie.

Poniżej znajdziejsz plakat z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Możesz go wydrukować i powiesić w widocznym miejscu

przy komputerze.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA:

  1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.

  2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
  4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
  5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
  6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
  7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
  8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
  9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
  10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

 

 

(informacje pochodzą ze strony dzieckowsieci.pl)

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Tuszowie
    Tuszów 159, 23-114 Tuszów
  • 815628724

Galeria zdjęć