Zostań znajomym swojego dziecka Zasady kulturalnego zachowania w sieci netykieta dla dzieci i dorosłych Kompetencje cyfrowe i edukacja medialna w rodzinie Jesteśmy członkami Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie Zasady bezpieczeństwa w sieci Netykieta 10 porad dla rodziców Dekalog cyfrowego obywatela Kursy e-learningowe Dzień Bezpiecznego Internetu 2011 Dzień Bezpiecznego Internetu 2012 Dzień Bezpiecznego Internetu 2013 Dzień Bezpiecznego Internetu 2014 Regulamin konkursu plastycznego Polecane strony

Bezpieczny Internet

Kompetencje cyfrowe i edukacja medialna w rodzinie

Media cyfrowe odgrywają dziś ogromną rolę. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez nowoczesnych urządzeń multimedialnych, które z roku na rok dają nam nowe możliwości, stają się korzystniejsze i ogólnodostępne. A to wszystko w czasach, w których komunikacja międzyludzka nie zna granic – zarówno terytorialnych, jak i czasowych – a dzieci mają styczność z nowoczesnymi technologiami już od najmłodszych lat.

Umiejętność korzystania z mediów w środowisku cyfrowym należy obok czytania, pisania i liczenia do kluczowych umiejętności, bez których trudno się obejść. A prawidłowe rozwijanie kompetencji cyfrowych u szkrabów to nie lada sztuka – wymaga ono bowiem odpowiedzialności, krytycznego myślenia i sporej dawki kreatywności. Jednak z pomocą przychodzi tu edukacja medialna, której celem jest kształcenie świadomego korzystania ze środków masowego przekazu. Dzięki niej twój szkrab dowie się, jak obchodzić się z urządzeniami elektronicznymi, a także wykształci w sobie zdolności techniczne.

Co mogą zdziałać media cyfrowe i jak zaszczepić w dziecku zasady odpowiedzialnego korzystania ze smartfona lub laptopa? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach naszego poradnika. Dowiesz się tu także co nieco o urządzeniach elektronicznych i zagrożeniach, jakie wiążą się z ich użytkowaniem. Ponadto przygotowaliśmy dla ciebie garść wskazówek, dzięki którym wykształcisz w swojej latorośli kompetencje cyfrowe. A pomoże ci w tym nasze praktyczne zestawienie PDF podsumowujące najważniejsze zagadnienia z zakresu edukacji medialnej w rodzinie.

Czym są właściwie „kompetencje cyfrowe”?

Pod pojęciem „kompetencji cyfrowych” należy rozumieć umiejętność świadomego i odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych i treści przekazywanych za ich pośrednictwem. Najprościej mówiąc, od najmłodszych lat powinno rozwijać się w dziecku kompetencje cyfrowe, by było ono w stanie wybierać treści zgodne z jego potrzebami, bezpieczne, a przede wszystkim korzystne dla swojego rozwoju. W obszarze kompetencji cyfrowych mieszczą się m.in.:

  • umiejętność korzystania z mediów, informacji i danych,
  • umiejętność komunikowania się i współpracy,
  • umiejętność tworzenia treści cyfrowych (w tym np. postów w mediach społecznościowych),
  • znajomość zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Dlaczego edukacja medialna ma dziś tak duże znaczenie?

W dzisiejszych czasach dzieci muszą sprostać natłokowi informacji pochodzących z co rusz to nowych źródeł. Dlatego tak ważne jest, by maluch rozpoczął przygodę z edukacją medialną tak wcześnie, jak to możliwe. Rozwijanie kompetencji cyfrowych toruje bowiem drogę do świadomego i odpowiedzianego korzystania z mediów.

  • Edukacja medialna uwrażliwi twojego malucha na ryzyko związane z brakiem rozwagi w korzystaniu z Internetu. Ponadto szkrab będzie potrafił bez najmniejszego problemu sklasyfikować poszczególne rodzaje treści i nabrać do nich odpowiedniego stosunku.
  • Kompetencje cyfrowe ułatwią twojemu dziecku wybranie spośród gąszcza rozmaitych mediów tych, które najbardziej trafiają w jego zainteresowania i potrzeby. Dzięki temu korzystanie z mediów będzie działaniem rozsądnym, dobrze przemyślanym, a przede wszystkim konstruktywnym.
  • Kreatywne korzystanie z mediów i umiejętność interakcji z innymi użytkownikami w bezpiecznym otoczeniu w to kolejny punkt programu edukacji medialnej dla najmłodszych.

W ramach waszej domowej edukacji medialnej nauczysz swojego szkraba świadomie i bezpiecznie poruszać się w wirtualnym świecie, a także uchronisz go przed ryzykiem wynikającym z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Rozwijanie kompetencji cyfrowych u dzieci to proces długofalowy, przebiegający stopniowo. Dlatego uzbrój się w cierpliwość – dzięki temu skorzystacie na tym wspólnie!

wiecej informacji na stronie:

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/media-w-zyciu-rodzinnym

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Tuszowie
    Tuszów 159, 23-114 Tuszów
  • 815628724

Galeria zdjęć